Voetbal in Haarlem

Over het (amateur)voetbal in de regio Haarlem

Geslaagd initiatief Historische Kring Velsen

DoorRedactie

mei 12, 2026
Historische_Kring_Velsen_Voetbal_in_Haarlem

Telstar beschikt, zeker dit seizoen, over een hoog “aaibaarheidsgehalte” en wordt geroemd om de unieke sfeer. Een uitgelezen kans en moment voor de Historische Kring Velsen om in hun jubileumjaar hun vijfde themalezing aan Telstar en hun founding fathers te wijden.

Leen Prins namens Telstar en voorzitters Nico Stoker (Stormvogels) en Hans Stoelman (VSV)  bespraken in een aangename setting met veel prachtig historisch fotomateriaal de ontstaansgeschiedenis van hun geliefde clubs. Locatie: het BUKO stadion, de thuishaven van Telstar.

Voorzitter blij met ledentoename

In haar openingsspeech benadrukte Historische Kring Velsen voorzitter Marianne Kwant vol trots dat het 150-jarig bestaan dit jaar van IJmuiden haar stichting beslist geen windeieren heeft gelegd, getuige het aantal leden dat recentelijk van 550 naar 630 is gegroeid.

Na haar inleiding kreeg VSV-voorzitter Hans Stoelman het woord. Stoelman vertelde dat Unitas rond 1900 de voorloper was van zijn club die op 12 februari 1912 het licht zag. De bekerwinst in seizoen 1937/1938 kon natuurlijk niet onvermeld blijven en de verhuizing in 1997 van Driehuis naar Velserbroek onder de bezielende leiding van voormalig voorzitter Joop Dekker bleef uiteraard niet onvermeld.

Nico Stoker, al een kwart eeuw voorzitter van Stormvogels, meldde dat niet op 1 maar op 2 juni 1912 de club werd opgericht. Nico: “We hebben dus veel jubilea op de verkeerde dag gevierd.” Stoker benoemde de Stormvogels-iconen Piet Kraak en Toon Effern, de eerste niet-Brit die in de Engelse competitie tot scoren kwam en bij Chelsea furore maakte.

Telstar een kotter maar ook een satelliet

Leen Prins die al als kleine jongen aan de hand van zijn vader werd meegenomen naar Schoonenberg roemde Jack Zwart, de ontwerper van het fraaie clublogo. “Telstar was een kotter maar ook een communicatiesatelliet en die zorgt voor verbinding. Heel toepasselijk toch?” merkte hij gevat op en brak een lans voor jeugdopleiding.

Wat brengt de toekomst?

Na de pauze mochten de drie sprekers zich uitspreken over ontwikkelingen in de toekomst. Stoelman liet een afbeelding zien van hun nieuwe hypermoderne complex waar aan het eind van dit jaar naar toe wordt verhuisd. “We hopen in januari 2027 daar te gaan spelen. We zullen wel in de toekomst bedrijfsmatiger moeten gaan opereren,” sloot hij af.

Nico Stoker en de zijnen hadden al 25 jaar terug bij Stormvogels nieuwbouw gerealiseerd en denkt dat in de toekomst schaalvergroting en een bloeiende jeugdopleiding onontbeerlijk zal zijn. Leen Prins, tot slot, sprak lovende woorden uit over de Stichting Pro-Telstar en nam het publiek nog even  mee naar de verrassende promotie in Tilburg vorig jaar. “We promoveerden op zondag, maandag een geweldige huldiging en dinsdag stond de KNVB al op de stoep om alle noodzakelijke aanpassingen en verbeteringen aan ons door te geven en half augustus was alles klaar, dankzij ongelooflijk fijne inzet van plaatselijke bedrijven,” sprak hij trots.

“Ik pleit nadrukkelijk voor verbinding en vooral nuchter blijven en verstandig blijven handelen. We zullen met ons beleid moeten realiseren dat wat er ook sportief ook gebeurt, we ten alle tijden een top 8 ploeg in de KKD zullen zijn die ambitie uitstraalt naar meer. Zondag in Volendam kunnen we dit prachtige seizoen sportief passend afsluiten en wie had dat nou gedacht een jaar terug? Telstar heeft veel positiefs te weeg gebracht, kijk alleen maar naar het aantal verkochte seizoenkaarten voor het nieuwe seizoen. Fantastisch toch?,” sloot hij geestdriftig af.

Tekst en foto: Hans Akkerman

Door Redactie